Jak to robimy z ... podłogami

... przed ułożeniem posadzki drewnianej.
Żeby rozpocząć prace związane z układaniem podłóg z drewna w pomieszczeniu, jak również w sąsiednich pomieszczeniach powinny być zakończone prace mokre (tynki, gładzie, glazury, wylewki). Nie polecamy klientom wykańczania ścian i sufitów ostatnią warstwą farby. Mimo, iż nasze maszyny posiadają bardzo dobre odsysanie, nie da się uniknąć, aby po cyklinowaniu nie było śladu remontu. 
W mieszkaniu powinny panować warunki komfortowe dla człowieka tj. wilgotność powietrza w granicach 45-60%, a temperatura około 20°C. Ta temperatura i wilgotność powinny być utrzymywane przez cały czas prac, jak również gdy pomieszczenie będzie już eksploatowane.
Przed ułożeniem posadzki drewnianej, oceniamy podkład czy może na nim być przyklejony parkiet. Obejmuje to sprawdzenie jakości wylewki betonowej pod względem równości, wytrzymałość wylewki, jak również wilgotności podkładu betonowego. Jest bardzo ważne aby wilgoć, a właściwie jej nadmiar, odparowały przed położeniem parkietu, gdyż później parującej wodzie opór będzie stawiał parkiet, co może być przyczyną "łódkowania" parkietu. Wilgotność posadzki badamy poprzez znalezienie w pomieszczeniu najbardziej wilgotnych miejsc, miernikiem elektrycznym, po czym w tych miejscach wykuwamy dziurę i pobieramy z niej próbkę do badań metodą "cementowo-karbidową". Jest to również przydatne gdyż można w ten sposób ocenić jakość posadzki w przekroju pionowym. 
Badaniu poddajemy również elementy które mamy zamontować. Wykonujemy pomiary wilgotności drewna, miernikiem elektrycznym kilku klepek z paczki, po czym badamy wymiary elementów. 
Cyklinowanie parkietuJeśli wszystko jest w porządku, to możemy przygotowywać podłoże do gruntowania. Za pomocą szlifierki tarczowej usuwamy zachlapania po farbach, tynkach, szpachlach, jak również mleczko cementowe, które znacznie osłabia podkład. Po tym, dokładanie odkurzamy całą powierzchnie z pyłu i nanosimy grunt odpowiedni do kleju, jak również do rodzaju podkładu.

... w trakcie układania posadzki drewnianej.
Cyklinowanie parkietuPo wyschnięciu gruntu (z reguły na drugi dzień) i zaaklimatyzowaniu się klepek, możemy zacząć układać parkiet. Rozpoczynamy od rozplanowania elementów i zaczynamy klejenie uważając by klepki przylegały ciasno do siebie. Pamiętając o dylatacjach przy ścianach i na styku innych materiałów układamy parkiet, tak by tworzył wymażoną przez Państwa powierzchnię. Pracujemy głównie na klejach firmy Wakol, Uzin, Bona które oczywiście w razie potrzeby możemy dla Państwa sprowadzić. 
Mimo tego, że kleje utwardzają się bardzo szybko (z reguły do 72h), to podłoga przed szlifowaniem, powinna odczekać co najmniej 2 tygodnie, w warunkach zbliżonych tym w których będzie ona użytkowana. 

... gdy przychodzi czas na szlifowanie - cyklinowanie podłogi.
Cyklinowanie parkietuGdy podłoga zaaklimatyzuje się do warunków pomieszczenia i ustabilizuje swoje wymiary, można rozpocząć jej szlifowanie. Prace rozpoczynamy cykliniarką. Posiadamy dwie cykliniarki: Cobra - Wolff i Hummel - Lagler. Stosując te maszyny uzyskujemy wysoką jakość szlifu drewna, oraz prawie niezauważalne zapylenie powietrza. 
Cyklinowanie zaczynamy od grubości ziarna P40, lub jeśli wymaga tego sytuacja P24 stopniowo zmniejszając uziarnienie papierów ściernych. W między czasie następuje uzupełnienie szczelin na powierzchni specjalnym płynem - fugenkitt, który miesza się z pyłkiem powstałym w trakcie szlifowania. Z reguły stosujemy dwukrotne szpachlowanie parkietu po całej powierzchni, po czym przystępujemy do polerowania powierzchni szlifierką tarczową. Do ostatniego szlifowania używamy siatki bądź papieru o granulacji P120 lub stopień niższą bądź wyższą, w zależności od drewna i rodzaju powłoki zabezpieczającej drewno. 
Po cyklinowaniu podłogę trzeba zabezpieczyć lakierem, olejem, bądź woskiem.

... zabezpieczając podłogę lakierem.
Cyklinowanie parkietuPo cyklinowaniu, a przed lakierowaniem, podłogę i miejsca z których mogą pojawić się zanieczyszczenia dokładnie odpylamy. W zależności od założonego efektu, na podłogę nanosimy warstwę lakieru podkładowego. Następna faza - lakierowanie, odbywa się po odczekaniu wymaganego przez producenta lakieru podkładowego czasu. Podłogę ponownie odkurzamy i przystępujemy do lakierowania. Do wyboru są z reguły trzy typy (pod względem połysku) wykończenia: matowe, półmatowe, błyszczące. Podłogę malujemy wałkiem bądź pędzlem, starannie rozprowadzając lakier po całej powierzchni podłogi. 
Jeśli wymaga tego sytuacja (zostaje przekroczony czas wiązania między warstwami) powierzchnia zostaje zmatowiona i polakierowana kolejną warstwą lakieru. W przypadku podłóg wymagających większej ochrony np. korytarze, salony, sale taneczne, restauracje zaleca się polakierowanie, trzecią warstwą lakieru nawierzchniowego. Tak wykończona podłoga przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji może posłużyć nam kilkanaście lat. 
Należy również pamiętać, że lakierowanie odbywa się na budowie, w związku z czym, mimo naszych starań w powłoce lakierniczej mogą pojawić się drobne zanieczyszczenia. Czysta powłoka możliwa jest jedynie w warunkach fabrycznych, choć i tam czasami zdarzają się wpadki producentom. 

... zabezpieczając podłogę olejem.
Podłogę możemy również zabezpieczyć olejem, woskiem, lub kombinacją oleju i wosku. Takie zabezpieczenie drewna nie powoduje powstawania powłoki ochronnej na drewnie, lecz zabezpiecza drewno wnikając w nie. Olej do drewna ożywia drewno, a wnikając głęboko w drewno chroni je od wewnątrz, dzięki czemu jest bardziej odporne na zniszenie. Powierzchnia olejowana jest przyjemniejsza w dotyku. Dodatkowo wosk dodaje połysku, jak równiez chroni je dodatkowo od zewnątrz. Taka podłoga będzie łatwiejsza w pielęgnacji i odpowiednio zabezpieczona przed zabrudzeniem, a drewno będzie mogło oddychać. 
 

Deska sosnowa bejcowana i lakierowana Montaż podłóg drewnianych na legarach Parkiet dębowy olejowany i woskowany Jesion thermo lakierowany

Swoje usługi realizujemy w miejscowościach: Barczewo, Białystok, Biskupiec, Bisztynek, Chorzele, Ciechanów, Dobre miasto, Działdowo, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Iława, Jeziorany, Korsze, Kętrzyn, Lidzbark warmiński, Mikołajki, Miłomłyn, Mrągowo, Myszyniec, Mława, Nidzica, Podłogi Olsztyn, Olsztynek, Orzysz, Ostrołęka, Ostróda, Pasym, Piecki, Pisz, Przasnysz, Reszel, Ruciane Nida,Sopot, Sorkwity, Szczytno, Warmińsko Mazurskie, Warszawa, Węgorzewo

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.